تشخیص و درمان چسبندگی رحم

چطور چسبندگی رحم را تشخیص و درمان کنیم؟

چسبندگی رحم یا سندرم آشرمن یک بیماری نادر می‌باشد که معمولا در نتیجه زایمان، بارداری، عفونت‌های مربوط به رحم و یا عفونت ناشی از قرار دادن  IUD، جراحی زنان، مانند برداشتن فیبروم رحمی، اصلاح انواع ناهنجاری‌های رحمی (دیواره بین رحمی، رحم دوشاخ)، کورتاژ ناشی از سقط ناکامل، همچنین باقی‌ماندن جفت، همراه یا بدون خونریزی بعد از زایمان یا سقط عمدی و زمانی که ضربه‌ای به خطوط اندومتر آسیب دیده و در حال ترمیم وارد شود، ایجاد می‌شود.

این عوامل باعث اتصال نواحی آسیب دیده به یکدیگر می‌شوند و در نتیجه دیواره‌های قدامی و خلفی رحم به هم می‌چسبند. این چسبندگی‌ها ممکن است، که نازک، ضخیم، پراکنده یا متصل به هم باشند.

علائم چسبندگی رحم

چسبندگی رحم در مواردی می‌تواند بدون هیچ نوع علامتی باشد، ولی به طور کلی علائم چسبندگیِ رحم در زنان مبتلا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • نازایی
  • سقط جنین‌های مکرر
  • بی‌نظمی در قاعدگی
  • درد دوره‌ای لگن
  • آمنوره
  • درد در دوران قاعدگی
  • آندومتریوز

تشخیص چسبندگی رحم

با دیدن چند مورد از علائم چسبندگی رحم و با مراجعه به پزشک با روش‌هایی که در ادامه توضیح می‌دهیم چسبندگی رحم تشخیص داده می‌شود.

هیستروسکوپی

این روش دقیق‌ترین روش به منظور تشخیص چسبندگی رحم می‌باشد. هیستروسکوپ ابزاری مانند تلسکوپ است، که از طریق واژن وارد رحم می‌شود و پزشک توسط آن داخل رحم بیمار را مشاهده می‌کند.

سونوهیستروگرافی

در این روش تشخیص، محلول نمکی سالین که مانند مایع درون بدن است را از طریق واژن وارد رحم می‌کنند، سپس توسط سونوگرام درون رحم مشاهده می‌شود.

هیستروسالپینگوگرام

در این روش ابتدا ماده حاجب به درون رحم تزریق می‌شود، سپس توسط اشعه ایکس از رحم تصویربرداری می‌شود.

پیشگیری از چسبندگی رحم

برای جلوگیری از ایجاد چسبندگی رحم باید از وارد کردن هر نوع تروما به رحم در طول دوران بارداری و بعد از زایمان جلوگیری شود، از کورتاژ بعد از زایمان و بعد از سقط اجتناب کرد، در صورت انجام کورتاژ، این عمل باید با ملایمت و آرام انجام شود.

درمان چسبندگی رحم

اگر بیمار شکایت خاصی مانند درد، نداشته باشد و یا در آینده فرزندی نخواهد، معمولا نیازی به درمان نمی‌باشد، زیرا عوارض خواصی برای بیمار ایجاد نمی‌کند، فقط امکان دارد که تا زمان رسیدن به سن یائسگی دفعات پریودی بیمار کم شود و یا اینکه ممکن است اصلا پریود نشود. ولی در صورتی که چسبندگی رحم باعث ناباروری و آمنوره شود، درمان آن الزامی است. درمان این بیماری به وسیله بریدن و برداشتن چسبندگی‌ها از طریق انواع جراحی که در ادامه در مورد آن‌ها توضیح داده می‌شود انجام می‌گیرد.

هیستروسکوپی

در این روش جراحی، پزشک معالج وسیله کوچکی را از طریق واژن وارد رحم می‌کند. این روش درمانی کم خطر است و تحت دید مستقیم پزشک انجام می‌گیرد. بعد از برداشتن چسبندگی، حفره رحم باید باز باقی بماند تا خود به خود بهبود یابد و از چسبندگی‌های بعدی جلوگیری شود.

لاپاراسکوپی

این روش یک روش رایج، برای کنترل نحوه انجام هیستروسکوپی، می‌باشد. به وسیله لاپاراسکوپی بررسی‌های لازم جهت جلوگیری از سوراخ شدن رحم حین هیستروسکوپی انجام می‌شود.

از آنجا که بسیاری از چسبندگی‌ها بعد از انجام عمل جراحی از بین نمی‌روند، نیاز به تکرار جراحی است. به همین دلیل نیاز به ارزیابی از فرآیند ترمیم می‌باشد.

چطور می‌توان از کاپ قاعدگی استفاده کرد؟

چطور افسردگی پس از زایمان را درمان کنیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *