راهبردهای ناکارآمد زندگی زوجین

چطور راهبردهای ناکارآمد زندگی زوجین را جهنم می‌کند؟

به راهبردهای ناکارآمد زیر توجه کنید:

آن گیتار لعنتی را کنار بگذار و خواهرت را به مدرسه ببر! بگو ببینم پسر عزیزم حالت چطور است؟ مگر گربه زبانت را خورده است؟ یعنی نمی‌خواهی با پدرت حرف بزنی؟ خوب حالا پدرت هم نمی‌خواهد با تو حرف بزند….

به دقت جملات بالا را مطالعه کنید، خانواد‌ه‌های ناکارآمد، برای واداشتن و کنترل اعضای خود، از شرم و ترس استفاده می‌کنند. والدین ناتوان، به‌هم ریخته و فاقد کنترل، معمولا فرزندانشان را وادار می‌کنند تا نیازهای عاطفی و جسمانی خانواده را برآورده سازند. در این نوع خانواده‌ها ترس از مورد حمله واقع شدن یا طرد شدن باعث می‌شود که اعضا از نیازها و خواسته‌های خود چشم پوشی کنند و انرژی خود را بر ارضای خواسته‌های پدر یا مادر متمرکز کنند.

اکنون به عنوان یک بزرگسال، وقتی در موقعیت تعارض برانگیز قرار می‌گیرید، یا وقتی خواسته‌هایی دارید، ممکن است از روش‌های کودکی خود استفاده کنید و از همان راهبردهای ناکارآمد برای مقابله با همسرتان استفاده کنید. در ادامه به معرفی بعضی از این راهبردهای ناکارآمد در زندگی زوجین می‌پردازیم:

معرفی هشت راهبرد ناکارآمد

  1. اهمیت ندادن

پیام این راهبرد به همسرتان این است که خواسته‌های او مهم نیست و نیازهای او به اندازه‌ی نیازهای شما اهمیت، شدت و مشروعیت ندارد. هدف، شرمنده کردن او برای موافقت با خواسته‌تان است.

  1. کناره‌گیری و ترک کردن

پیامی که در این راهبرد ناکارآمد وجود دارد، این است که اگر آنچه را که من می‌خواهم انجام ندهی، تو را ترک می‌کنم. تهدید به ترک کردن به قدری ترسناک است که فرد مقابل ممکن است برای اجتناب از آن تسلیم شود و دست از خواسته‌ی خود بردارد.

گاهی اوقات، کناره‌گیری به صورت سردی عاطفی شدید است. گاهی اوقات، به شکل پرهیز از گفتگو است. اما یک چیز ارزشمندی را از بین می‌برد می‌برد: پیوند عاطفی عمیق را که نیروی حیات بخش هر رابطه است.

  1. تهدید کردن

در اینجا، شما آشکارا به همسرتان می‌گویید که به او صدمه خواهید زد. در این راهبرد ناکارآمد یکی از طرفین قول می‌دهد که به عنوان وسیله‌ای برای کنترل فرد مقابله، به او آسیب خواهد زد.

  1. سرزنش کردن

روشی که در اینجا بکار می‌گیرید، انداختن تقصیر نیاز خودتان به گردن فرد مقابل است. توجه داشته باشید به همان اندازه که همسرتان را به خاطر یک نیاز سرزنش می‌کنید، همسرتان به خاطر داشتن خواسته و نیازی متفاوت از شما، احساس حماقت و غیرعادی بودن بکند.

  1. تحقیر کردن و بدنام کردن

در این راهبرد کاری می‌کنید که همسرتان به خاطر داشتن خواسته و نیازی متفاوت از شما، احساس حماقت و غیرعادی بودن بکند.

  1. ایجاد احساس گناه

پیام این راهبرد این است که چون همسرتان از خواسته‌ی شما حمایت نمی‌کند پس از لحاظ اخلاقی گناه‌کار است. او به دلیل این که خواسته‌های متفاوتی دارد، بی‌انصاف و بی‌ملاحظه و خطاکار است.

  1. منحرف کردن بحث

شما با عوض کردن موضوع بحث به خواسته‌ی همسرتان پاسخ می‌دهید. پیام پنهان این راهبرد آن است که خواسته‌های او ارزش صحبت کردن را ندارند.

  1. محروم کردن

آخرین مورد از راهبردهای ناکارآمد زوجین، محروم کردن است. یعنی همسرتان را از هر گونه حمایت، لذت یا تقویت محروم می‌کنید. به عبارت دیگر، شما از انجام کارهایی که برای همسرتان جالب و لذت بخش است طفره می‌روید.

سخن پایانی

اکنون وقت آن است که رابطه خود را براساس موارد بالا بررسی کنید و اگر نیاز به تغییر این راهبردهای ناکارآمد هست، از همین حالا شروع کنید…

چطور گوش دادن موثری با همسرم داشته باشم؟

چطور با همسرمان همدلی کنیم؟

چطور انواع تعارض زناشویی را مدیریت کنیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *