تعیین قوانین در خانواده‌ی سالم

چطور در خانواده‌ی سالم قوانین را تعیین می‌کنند

چطور در خانواده‌ی سالم قوانین را تعیین می‌کنند :

معمولا تعیین قوانین در خانه توسط با قدرت‌ترین فرد خانواده  صورت می‌گیرد، که می‌تواند هر شخصی باشد، ولی در خانواده‌ی سالم همه‌ی افراد در در تعیین قوانین نقش دارند. اگر خانواده‌ای که نخواهد که در مراحل مختلف زندگی‌شان دچار مشکلات خانوادگی شوند، باید برای خودشان چهارچوب و قوانینی را در نظر بگیرند. شاید در ابتدا فکر کنید که چارچوب و قانون باعث از بین رفتن آزادی فردی شود، اما وضع قانون در خانه سلامت خانواده را تضمین خواهد نمود.

قانون در خانواده باعث ایجاد نظم و هماهنگی بین افراد خانواده، خواهد شد، و رعایت کردن قوانین وضع شده باعث آرامش در خانواده می‌شود. اگر در خانواده‌ای قانون نباشد، افراد بی‌نظم می‌شوند و دچار درماندگی، استیصال و هرج و مرج خواهند شد.

فرزندان خانواده با رعایت قوانین خانوادگی می‌آموزند که در آینده به قوانین اجتماعی نیز احترام بگذارند، و برنامه‌های زندگیشان را بر اساس قانون تنظیم نمایند.

انجام قوانین در ابتدا شاید سخت به نظر بیاید ولی بعد از مدتی تبدیل به عادت خواهد شد، و عمل به آن‌ها نیز آسان‌تر می‌شود.

انواع قانون‌گذاری در خانواده :

مرد سالاری:

در چنین خانواده‌هایی همه‌ی قوانین و مقررات توسط پدر در خانواده وضع می‌شود، و دیگر اعضای خانواده حق اظهار نظر ندارند و باید بدون چون و چرا از آن‌ها  پیروی نمایند.

زن سالاری:

در چنین خانواده‌هایی نیز همه‌ی قوانین توسط مادر خانواده وضع می‌شود، و مادر بر خانواده تسلط دارد، در چنین خانواده‌ای مرد هیچ نقشی ندارد، و در کلیه امور خانه پیرو زن خانه می‌باشد.

فرزند سالاری:

در بعضی از خانواده‌ها نیز فرزند سالاری حاکم می‌باشد، در این نوع از خانواده‌ها هیچ قانونی وجود ندارد، و بر طبق خواسته فرزندان عمل می‌کنند.

بهترین روش این می‌باشد که قوانین خانه توسط والدین و با هم‌کاری هم وضع شوند، و در بعضی قوانین نظر فرزندان نیز اعمال شود، زیرا اگر فقط والدین قانون‌گذار باشند، اعتماد به نفس کودکان کم خواهد شد، و در کل از قانون و قانون‌گذاری بیزار خواهند شد. همچنین اگر یکی از والدین فقط قانون را تعیین نمایند، اعتدال در خانواده از بین خواهد رفت، و یکی از آن‌ها همواره نادیده گرفته می‌شود، و اگر فرزندان قانون را تعیین نمایند، دچار اعتماد به نفس کاذب خواهند شد.

بهترین قانون‌گذاری این است که همه‌ی اعضای خانواده در آن دخالت داشته باشند، و و بایده و نبایدهای قوانین مورد تایید همه‌ی اعضای خانه باشد، و همه به قوانیین احترام بگذارند و آن‌ها را به درستی رعایت نمایند. چرایی هر قانون باید کاملا توضیح داده شود تا همه اعضا متقاعد شوند که باید آن را رعایت نمایند.

قوانین باید مطابق با سن و توانایی‌های افراد خانواده تعیین شود، و برای تعیین آن‌ها والدین با یکدیگر مشورت نماین تا هماهنگ باشند، سپس فرزندان را در جریان قرار دهند و نظر آن‌ها را هم بپرسند.

چند نکته برای قانون‌گذاری در خانه :

در خانه برای همه کارها قانون نگذارید به طوری که والدین در خانه مانند پلیس عمل کنند.

بعضی از قوانین کم اهمیت را نادیده بگیرید و زیاد روی انجام آن‌ها حساس نباشید و تمرکز خود را مسائل مهم‌تر بگذارید.

در زمان قوانون‌گذاری در خانواده عواقب قانون شکنی را را نیز کاملا شفاف توضیح دهید، و اعلام کنید که سرپیچی از قانون تنبیه به دنبال خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *