راه های رفع خستگی چشم

چطور خستگی چشم را برطرف کنیم؟

راه های رفع خستگی چشم

در دنیای پر مشغله امروز و قرار گرفتن در معرض صفحات نمایش مختلف بخصوص کامپیوتر و لپ تاپ، امکان ایجاد خستگی چشم و درد چشم بسیار زیاد است که اگر به علامت‌های آن توجه نشان داده نشود، ممکن است دردسر ساز شود. خوشبختانه، راه حل‌های بسیار کاربردی برای رفع خستگی چشم و داشتن احساس بهتر وجود دارد.

رفع خستگی چشم با ورزش چشم

  • چشمان خود را ببندید

برای جلوگیری از خوابیدن و یا احساس خوابالودگی کردن، به صورت نشسته تمرینات را انجام دهید. چشمان خود را تا جایی که می‌توانید، محکم ببندید و فشار دهید تا از خستگی چشم خود بکاهید و به استراحت کردن آن‌ها کمک کنید.

  • به مدت چند ثانیه در همین حالت باقی بمانید و سپس به سرعت چشمان خود را باز کنید. ۳ تا ۵ بار همین حرکت را تکرار کنید.
  • پس از انجام این تمرین برای مدت چند دقیقه، دوباره چشمان خود را محکم ببندید و برای چند ثانیه در همان حال بمانید. روی تنفس خود تمرکز کنید تا آرام شوید.
  • چشمان خود را مالش دهید

زمانی که چشمان شما بسته است، با استفاده از دو انگشت اشاره و انگشت وسط خود، به صورت آهسته چشمان خود را مالش دهید، گویی در حال نوازش کردن چشمان خود هستید. پس از حدود ۲ دقیقه، چشمان خود را با کف دو دست بپوشانید تا از تابش هرگونه نوری به آن‌ها جلوگیری شود. اما پیش از این کار از تمیزی دستان خود اطمینان حاصل کنید تا از عفونت کردن چشم خود جلوگیری کنید.

مالش چشم به شما کمک می‌کند تا خستگی چشمتان برطرف شده و با کمک تاریکی، درد احتمالی آن‌ها کاهش یابد.

  • با کف دست به چشم گرما دهید

چشم نسبت به گرما، یک عضو بسیار حساس است. گرمایی که از طریق کف دست به چشم می‌رسد، آنقدر نیست که به چشم آسیب برساند. کف دو دست را به هم بمالید تا اصطکاک ایجاد شود و در حالی که بسته هستند، فوری آن‌ها را بر روی چشمان خود قرار دهید. گرمایی که از کف دست به چشم‌ها منتقل می‌شود، به شدت تسکین دهنده است و به راحتی خستگی چشم را برطرف می‌کند.

  • مهم‌ترین نکته، همان رعایت نظافت دستان شماست که ممکن است در اثر تماس و وجود میکروب، موجب وارد شدن میکروب به چشم و عفونت شود.
  • تمرینات آرامش چشم انجام دهید

تمرینات زیادی برای آرامش چشم وجود دارد که می‌توانید انجام دهید، اما هر تمرینی مناسب همه افراد نیست. باید از طریق آزمون و خطا بفهمید که کدام یک برای رفع خستگی چشمان شما تاثیر بیشتری دارد.

چشمک بزنید. بخصوص به هنگام نگاه کردن به صفحه مانیتور! سعی کنید هر ۴-۵ ثانیه یکبار پلک بزنید. به چشمان خود توجه کنید و ببینید که آیا پلک زدن به کاهش خستگی چشم شما کمک می‌کند یا نه؟!

چشمان خود را در حالت باز  نگه دارید و بچرخانید، سپس آن‌ها را در حالت بسته به همه جهت بچرخانید. این کار می‌تواند حس بسیار لذت بخشی به چشمان شما بدهد و همانند ماساژ دادن چشم است. همچنین می‌تواند تنش عضلات چشم شما را برطرف کند.

“اسکن بصری” را امتحان کنید. اگر برای مدت زیادی چشمان شما به صفحه مانیتور است و به آن خیره شده‌اید، تمرکز خود را روی اشیا دورتر قرار دهید. به گوشه و کنار اتاق خیره شوید و به اشیا محیط اطراف خود توجه کنید. برای دقایقی روی اشیا دیگر در فواصل دورتر تمرکز کنید و سپس چشمان خود را بسته، کمی فشار دهید و اگر تمایل داشتید، آن‌ها را ماساژ دهید تا خستگی چشم شما کاملا برطرف شود.

پاسخ به سوالاتی در خصوص مراقبت از چشم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *