تشویق کودکان به ورزش کردن

چطور به فرزندمان کمک کنیم تا از ورزش کردن لذت ببرد؟

تشویق کودکان به ورزش کردن

دنبال کردن یک ورزش به صورت دائم و حرفه‌ای می‌تواند کمک بزرگی برای سلامت جسمی و توسعه عاطفی کودکان باشد. ورزش کردن بسیار لذت بخش است اگر با علاقه دنبال شود. برخی کودکان به سختی و تنها با اصرار والدین یک ورزش را دنبال می‌کنند و از انجام آن ورزش خاص نیز لذت نمی‌برند. همین باعث می‌شود که از فوایدی که ورزش برای آن‌ها و بدنشان دارد، محروم شوند.

نمی‌توان کودکان را به انجام هیچ کاری بخصوص ورزش کردن، مجبور نمود. بهترین کار این است که در این راه شما نیز به عنوان والد با او در ورزش کردن مشارکت فعال داشته باشید. در این صورت است که می‌توانید شرایطی ایجاد کنید که ورزش کردن برای او و حتی برای خود شما نیز لذت بخش شود و زمان شادی در کنار هم سپری خواهید کرد. شایان ذکر است که کودکان به سپری کردن چنین اوقاتی در کنار والدینشان نیاز بسیار زیادی دارند و برای سلامت روان آنان بسیار مهم است.

کار شما به عنوان والد و یا والدین، پیدا کردن یک زمینه ورزشی است که فرزندتان به آن علاقه نشان دهد.

پیدا کردن ورزش مناسب

 در مورد فرزند خود واقع‌گرا باشید

فرزند شما توانایی‌ها و خصوصیات منحصر به فرد خودش را دارد که قطعا با دیگر کودکان بسیار متفاوت است.  والدین زیادی وجود دارند که دوست دارند زمانی که صحبت از ورزش کردن می‌شود، فرزند خود را یک ستاره در زمینه فوتبال و یا تنیس و یا حتی شنا ببینند. ولی آیا خواسته فرزند شما نیز همین است؟ او نیز دوست دارد یک فوتبالیست مشهور شود؟

فرزندان شما مجبور نیستند خواسته‌های شما را دنبال کنند. بلکه این شما هستید که باید به او کمک کنید تا خواسته‌هایش را دنبال کند و به هرآنچه می‌خواهد برسد. بنابراین از او بپرسید که به چه ورزشی علاقه دارد. با توجه به استعداد و توانایی‌های فرزندتان، او را در یک کلاس ورزشی ثبت نام کنید و تا جایی که می‌توانید در منزل و بیرون از منزل با او همراهی کنید.

برای مثال، ممکن است فرزن شما قد کوتاهی داشته باشد و برای فوتبال مناسب نباشد، در حالی که ممکن است در زمینه شنا، بتواند یک شناگر بسیار حرفه‌ای شود.

اگرچه ژیمناستیک یک ورزش فوق‌العاده برای کودکان دختر و پسر است ولی ممکن است فرزند شما به فوتبال علاقه بسیار زیادی نشان دهد. نمی‌توانید او را مجبور کنید به کلاس ژیمناستیک برود.

بنابراین به جای فرزندتان تصمیم نگیرید و او را نیز مجبور به انجام هیچ کاری نکنید. با این کار فقط موجب منزجر شدن فرزند خود از ورزش مورد نظر خواهید شد.

مربی مناسب پیدا کنید

زمانی که ورزش مورد علاقه فرزند خود را پیدا کردید، برای گرفتن مشاوره، یک مربی خوب پیدا کنید و فرزند خود را به ملاقات آن مربی ببرید. آن مربی می‌تواند به شما بگوید که فرزند شما در این زمینه موفق خواهد بود و یا نه! اگرچه شما به خوبی بر توانایی‌های فرزند خود واقف هستید ولی یک مربی بهتر می‌تواند تشخیص دهد که ورزش انتخابی شما مناسب با توانایی‌های فرزند شما هست یا نه! با تبادل نظر و اطلاعات و مشاوره با مربی، می‌توانید به کودک خود در ورزش کردن کمک کنید.

به نشانه‌های استرس در فرزند خود دقت کنید

استرس برخلاف اسم آن، می‌تواند مثبت باشد و انسان را به انجام کارهایی تشویق کند، که نمی‌داند. البته استرس بیش از حد مخرب است و مانع یادگیری و تلاش خواهد شد. والدین موظفند استرس منفی را در فرزند خود بکاهند و او را به ورزش کردن و آشنا شدن با ورزش جدید تشویق کنند.

اگر فرزند شما حس کند که این ورزش را برای تفریح انجام می‌دهد و هیچ اجباری برای انجام آن نیست، از ورزش کردن خود به مرور لذت خواهد برد. ولی اگر حس کند که شما بر روی ورزش کردن او حساسیت خاصی نشان می‌دهید، با این کار به او استرس منفی خواهید داد و او پیشرفتی نخواهد کرد.

به واکنش‌های مختلف او در شرایط مختلف نسبت به ورزش کردنش دقت کنید. واکنش‌های او منفی‌ست یا مثبت؟ استرس بدن فرزند شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید او را همراهی کنید و در مورد ورزش کردن او خود را مشتاق نشان دهید. با این کار باعث می‌شوید که در خود او نیز حس مثبت ایجاد شود و نسبت به کاری که انجام می‌دهد، اشتیاق بیشتری نشان دهد.

چطور یک ورزشکار باشیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *