روش‌های صحیح مذاکره با همسر

چطور برای مذاکره با همسر آماده شویم؟

قبل از اینکه با همسرتان گفت‌و گو کنید، تعیین کنید که در بهترین حالت چه چیزی می‌خواهید و چه چیزی برای شما قابل قبول نیست. در طول دوره‌هایی که وقفه‌ای در گفتگو پیش می‌آید می‌توانید از طریق بارش فکری گزینه‌های بیشتری را آماده کنید و بگردید و پیشنهادهای متقابل مختلفی را مطرح کنید. بهتر است برای آماده شدن برای مذاکره با همسر از روش‌های زیر استفاده کنید.

۱- قواعد اساسی من

این بخش از مذاکره با همسر دارای سه مرحله است:

الف) من به آرامی وجود تعارض و اختلاف را می‌پذیرم. من می‌دانم که تعارض و اختلاف نظر امری طبیعی است و همه‌ی افراد، در برخی موضوعات با هم اختلاف نظر دارند. عدم توافق فاجعه نیست. وجود تعارض و اختلاف، فرصتی برای تغییر و رشد است. این تعارض به ما فرصت می‌دهد تا از توانایی‌های خلاقانه‌ی خودمان برای حل مسئله استفاده کنیم.

ب) من به دنبال نتیجه عادلانه هستم که مورد پذیرش هر دو طرف باشد. من چیزی می‌خواهم که به نفع هر دوی ما باشد. این هدف مناسبی برای مذاکره با همسر است. من باید از این عقیده که باید به هر قیمت ممکن به هدفم برسم، برنده شوم، انتقام بگیرم، همسرم را تنبیه کنم، خشم خود را تخیله کنم و چیزهایی از این قبیل دست بردارم.

ج) من انعطاف‌پذیر هستم. من آماده‌ام تا در صورت نیاز از مواضع خود کوتاه بیایم. هرگونه راه حل از قبل تعیین شده را از ذهنم پاک می‌کنم. من آماده پذیرش راه‌ حل‌های خلاقانه و غیرمنتظره هستم.

۲- موقعیت

به هنگام مذاکره، موقعیت تعارض برانگیز را به طور خلاصه بدون تعصب و بی‌غرض به طور عینی و بدون هرگونه احساس یا تفسیر یا استدلال توصیف کنید.

۳- احساسات من

الان وقت آن است که احساسات خود را مشخص کنید. کلماتی که بهترین وجه حالت هیجانی شما را در این موقعیت توصیف می‌کنند، سریع بنویسید: افسرده، خشمگین، هراسان، غمگین، رنجیده، هیجان‌زده، گناهکار، شرمنده، عصبی یا هر احساس دیگری. با شناسایی صریح احساسات خود می‌توانید آن‌ها را از حقایق مربوط به موقعیت و بقیه مذاکره جدا نگه دارید.

۴- علایق و خواسته‌های ما

جدولی مانند جدول زیر تهیه کنید و در آن‌ها این‌چنین بنویسید:

در ستون اول

آنچه را که در این موقعیت می‌خواهید فهرست کنید. یعنی علایق، رفتارها و نتایجی که فکر می‌کنید همسرتان به آسانی با آن‌ها موافقت نخواهد کرد. هم چنین خواسته‌ها و نیازهای ملموس و پنهانی را که معمولا مذاکره‌ی بین افراد صمیمی را پیچیده و بغرنج می‌سازد، یادداشت کنید: احترام، اعتماد، امنیت، آزادی، قدرت و غیره.

در ستون دوم

چیزهایی را که فکر می‌کنید همسرتان می‌خواهد ولی با علایق شما مغایر هستند را فهرست کنید. همچنین خواسته‌ها و نیازهای ناملموس و پنهانی را که فکر می‌کنید همسرتان ممکن است در این موقعیت داشته باشد، بنویسید.

در ستون سوم

علایق مشترکتان را فهرست کنید. این ستون شاید مهمترین بخش مذاکره با همسر باشد. به دنبال زمینه‌های توافق در این موقعیت بگردید، یعنی چیزهایی که هم شما و هم همسرتان می‌خواهید و می‌توانید در مورد آن‌ها به توافق برسید.

علایق مشترک علایق همسرم علایق من
 

 

 

 

سخن پایانی

یادمان باشد در هنگام مذاکره با همسر باید همواره خوب به حرف‌های همسرمان گوش دهیم و یک شنونده فعال باشیم. برچسب نزنید، همدلی کنید و هدفتان را یک بار دیگر به صورت شفاف و واضح بیان کنید: من به دنبال یک راه‌حل عادلانه می‌گردم که برای هر دو طرف قابل قبول باشد.

چطور با همسر عصبی مقابله کنیم؟

چطور بحث کردن با دیگران را خاتمه دهیم؟

چطور مشکلات خانوادگی را برطرف کنیم؟

چطور گوش دادن موثری با همسرم داشته باشم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *