ورزش کردن و کاهش استرس

چطور با ورزش کردن از استرس خود بکاهیم؟

ورزش کردن و کاهش استرس

ورزش کردن یک استراتژی بسیار فوق‌العاده برای کاهش استرس است. علاوه بر کمک به کاهش وزن و احساس سلامتی و قدرت بدنی بیشتر، ورزش کردن موجب سلامت ذهن و عاطفه شما می‌شود. اگر فردی هستید که با استرس و اضطراب دست و پبجه نرم می‌کنید، بهتر است ورزش کردن را امتحان کنید. بهتر است به جای تمرکز بر روی هدفتان که می‌تواند لاغر شدن یا چاق شدن از طریق ورزش باشد، به ورزش کردن به چشم تفریح و سرگرمی نگاه کنید اما از هدف خود نیز غافل نشوید.

ورزش کردن را جزو عادات روزانه خود و در برنامه هر روز خود قرار دهید و خود را به انجام آن عادت دهید تا نتیجه دلخواه را بگیرید. اگر به آن به چشم یک تکلیف نگاه کنید، هرگز موفق به گرفتن نتیجه دلخواه نخواهید شد.

کاهش استرس با ورزش‌های سرگرم کننده

اگرچه کمی عجیب به نظر می‌رسد ولی تحقیقات ثابت کرده‌اند که تا حدود زیادی می‌توان استرس را با ورزش کردن کاهش داد.

علاقه به ورزش

بسیار مهم است که شما به ورزشی که انجام می‌دهید، علاقه داشته باشید. افزایش علاقه موجب کاهش استرس شده و به شما آرامش ذهن هدیه میدهد. اگر فقط برای رفع تکلیف به باشگاه می‌روید و یا ورزشی را دنبال می‌کنید، لطفا همین الان از ادامه این کار منصرف شوید زیرا فقط زمان خود را هدر می‌دهید.

در عوض ورزشی را انتخاب کنید که به آن علاه دارید و یا برای یاد گرفتن آن کنجکاوید. هزاران رشته ورزشی وجود دارد. یکی را انتخاب و دنبال کنید. این ورزش حتی می‌تواند شرکت کردن در یک کلاس رقص باشد. علاقه‌مند بودن به ورزشی که انجام می‌دهید موجب کاهش سطح استرس شما می‌شود.

فعالیت بیرون از منزل انجام دهید

ورزش‌ها و فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که نیاز به فضای بیرون از خانه داشته باشند و برای انجام آن‌ها مجبور باشید به یک پارک یا فضای آزاد نزدیک منزل خود بروید. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی، صخره نوردی، قایقرانی  و غیره اشاره کرد.

بیرون رفتن از خانه و دور شدن از چالش‌های زندگی روزمره می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سطح استرس داشته باشد. همچنین می‌تواند روحیه فرد را تقویت کند.

تمرینات ایروبیک انجام دهید

انجام دائم تمرینات ایروبیک می‌تواند تنش را کم کند و خلق و خوی فرد را آرام و ریلکس نگه دارد. همچنین به بهبود خواب کمک می‌کند و موجب افزایش کیفیت خواب می‌شود. اگرچه ۳۰ دقیقه تمرین و حتی بیشتر، مقدار زمان مناسبی برای ورزش کردن است، اما حتی ۵ دقیقه تمرین هوازی نیز تاثیر مثبتی برای بدن خواهد داشت و می‌توان بر استرس غلبه کرد.

  • سعی کنید ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش هوازی در دو یا سه روز در هفته انجام دهید. لازم نیست به صورت سنگین تمرین کنید. برای شروع، همان ۵ دقیقه در روز کافیست. به مرور این زمان را افزایش دهید.
  • اگر از انجام هر فعالیت ورزشی خسته شده‌اید، آن را با اکراه و به صورت تکلیف انجام ندهید. برای مدتی به انجام یک رشته ورزشی دیگری مشغول شوید که هم از ورزش کردن دور نمانید و هم اینکه شانس خود را در یک زمینه دیگر امتحان کرده باشید. درضمن، یک ورزش دیگر نیز یاد گرفته‌اید.

یوگا انجام دهید

یوگا یک ورزش بسیار پرطرفدار برای کسب آرامش و کاهش استرس است. حتما لازم نیست برای انجام یوگا در کلاس‌های تخصصی یوگا شرکت کنید. کافیست چند حرکت را یاد بگیرید و به هنگام استرس و تنش، آن‌ها را در جهت آرام کردن خود به کار ببرید. یوگا ورزشی‌ست که حرکات بسیار زیادی دارد، نیاز به فضای خاصی ندارد و در هر موقعیتی می‌توان آن را انجام داد.

ورزش‌های کم فعالیت‌تر را انجام دهید

سعی کنید ورزش‌هایی را انتخاب کنید که به شما آرامش می‌دهند. ورزش‌های گروهی در شرایطی که استرس دارید، ممکن است میزان استرس شما را افزایش دهند. ورزش‌های تک نفره و آرام مانند یوگا، شنا، کوهنوردی، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و غیره را امتحان کنید.

مهم نیست چه ورزشی را انتخاب می‌کنید. همانطور که اشاره شد، لازم است ورزشی را انتخاب کنید که بیش از هر چیزی به آن علاقه‌مندید. در غیر این صورت فقط زمان و هزینه خود را دور ریخته‌اید. انجام ورزش به صورت مستمر شما را به هدف می‌رساند. اگر به طور مستمر ورزش را ادامه ندهید و در بین راه وقفه ایجاد کنید نیز به نتیجه دلخواه نخواهید رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *