وصول مهریه

مهریه و روش‌های مختلف وصول آن

وصول مهریه

“مهریه را کی داده و کی گرفته” جمله‌ای که اغلب در مراسم خواستگاری گفته می‌شود و چون داماد در حساس‌ترین مراحل عاطفی زندگی قرار دارد، اغلب بدون هیچ‌گونه تفکر منطقی و عاقلانه تصمیم می‌گیرد و تن به شرایطی می‌دهد که متاسفانه گاهی پیشامد خوبی به همراه نخواهد داشت. همچنین باید با نگاهی عادلانه مهریه را حق طبیعی یک زن که  اغلب خانواده‌ها آن را نوعی پشتوانه برای او می‌دانند، در نظر گرفت.

مهریه چیست

 مهریه به مالی گفته می‌شود که که زوج در هنگام عقد به زوجه می‌پردازد و یا مکلف به پرداخت آن می‌باشد.

روش های وصول مهریه

الف ) اظهارنامه

 اظهارنامه از سوی زن به شوهر ارسال می‌شود (اظهارنامه نوعی اوراق چاپی در دادگستری است که دارای دو ردیف خواهان که در این ردیف زوجه اظهارات خود را در مورد دادخواست مهریه می‌نویسد و ردیف خوانده که در این ردیف آن را برای زوج از طریق دادگاه می‌نویسد).

ب) از طریق اجرای ثبت

این روش برای کسانی که به سرعت قصد ممنوع الخروج کردن زوج را دارند و همچنین در مواردی که زوج اموالی برای توقیف دارد، مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت روش خوبی است. در این روش ابتدا زوجه و یا وکیل زوجه باید به دفتر ازدواج مندرج در عقدنامه و شناسنامه مراجعه کرده و تقاضای صدور اجرائیه کند. پس از آن سردفتر ازدواج به تعداد مهریه‌ی مطالبه شده توسط زوجه برای زوج به نشانی مندرج در عقدنامه اجرائیه از طریق پست ارسال می‌کند. بعد از آن باید به اداره اجرای ثبت شهر محل ازدواج مراجعه کند تا اموال شوهر برای توقیف معرفی شود.

پ) از طریق دادگاه

در این روش بایستی به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه نموده و دادخواست مطالبه مهریه را ثبت نماییم و به دلیل اینکه دعوای مطالبه مهریه یک دعوای مالی است، باید هزینه دادرسی مربوط به آن پرداخت شود. سپس پرونده به دادگاه خانواده ارجاع داده شده و وقت رسیدگی تعیین می‌کنند. در این مرحله زوجه می‌تواند اقدام به توقیف اموال همسرش در راستای وصول آن نماید. نکته مهمی که در خصوص اجرای مهریه از طرف دادگاه وجود دارد آن است که بر اساس قانون، رسیدگی به دعاوی، تا مبلغ بیست میلیون تومان در صلاحیت شورای حل اختلاف می‌باشد.

مدارک لازم جهت مطالبه مهریه

  • اصل سند ازدواج

  • شناسنامه

  • کارت ملی

مهریه‌ی دختر باکره

به محض اینکه عقد ازدواج میان زن و شوهر بسته شد، زن می‌تواند این حق را دریافت کند و هیچ ارتباطی با تمکین یا عدم تمکین زوجه ندارد. لذا در صورت اثبات عدم تمکین تاثیری در پرداخت مهریه نخواهد داشت و مرد همچنان موظف به پرداخت آن است. منتها پرداخت مهریه در خصوص دختر باکره بر اساس قانون مدنی نصف می‌شود. که منظور آن است که هنوز اعمال زناشویی بین آن‌ها رخ نداده باشد و دختر باکره باشد و قصد طلاق و جدایی دارند. لیکن اگر طلب دریافت مهریه کند بدون قصد طلاق، باید مهریه به طور کامل توسط زوج پرداخت شود. همچنین اگر پس از دریافت کل مهریه درخواست طلاق بدهد و باکره باشد باید نصف مهریه را به زوج بازگرداند. به همین دلیل ملاک نصف شدن مهریه در دوران عقد، باکره بودن زن است.

شرایط مطالبه مهریه بیش از ۱۱۰ سکه طلا

در قانون جدید خانواده ذکر شده است که معیار قانون در مطالبه مهریه ۱۱۰ سکه طلا می‌باشد که اگر این مقدار چه بصورت نقد و چه بصورت اقساطی پرداخت نشود حکم زندان صادر می‌شود . یعنی در مهریه‌هایی تا ۱۱۰ سکه نیازی به اثبات زوجه مبنی بر استطاعت زوج نیست. در این مرحله زوج باید خودش در دادگاه عدم استطاعتش را ثابت کند و برای مهریه‌های بالای ۱۱۰ سکه زوجه باید به دادگاه اثبات کند که زوج توانایی پرداخت این تعداد سکه را دارد.

اگرچه مهریه عندالمطالبه بوده و باید بر اساس تصمیمات عاقلانه طرفین تعیین شود، اما گاهی همین مبحث منجر به جدایی طرفین شده و به سمت طلاق پیش می‌روند. در چنین شرایطی باید ناگزیر با مراحل طلاق آشنایی داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *