شناخت انواع ترشحات زنانه

چطور انواع ترشحات زنانه را بشناسیم؟

در تمامی زنان از شروع سن بلوغ تا زمان یائسگی مقدار کمی مایع روشن یا سفید شیری رنگ و بدون بو تولید می‌شود، که برای سلامت واژن و تمیزی آن از باکتری‌ها و ویروس‌ها ضروری است. اگرچه این پدیده به عنوان یک پدیده کاملا نرمال و معمول است اما گاهی ترشحات زنانه می‌تواند ناشی از یک بیماری و یا وجود عفونت در واژن باشد. در ادامه شما را با انواع ترشحات آشنا می‌کنیم تا بتوانید ترشح نرمال را از ترشح ناشی از ویروس تشخیص دهید و برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید.

  1. ترشحات زرد رنگ

اکثر زنان ممکن است ترشحات زنانه زرد کم‌رنگ را بر روی لباس زیر خود دیده باشند، که این تغییر رنگ ممکن است در اثر تماس ترشح با هوا باشد، که طبیعی است. اما اگر این ترشحات به رنگ زرد و یا سبز پر رنگ و همراه با بوی بد باشند و یا همراه با احساس خروج حباب از واژن باشد، می‌تواند ناشی از یک بیماری مقاربتی که عفونت تریکوموناس نام دارد، باشد. یا ممکن است ناشی از عفونت‌های قارچی واژن فرد باشد.

  1. ترشحات سفید رنگ

اگر ترشحات سفید رنگ در دوره‌ی زمانی مشخصی مانند شروع پریودی و یا انتهای آن باشد طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی اگر این ترشحات زنانه حالت پنیری پیدا کرد، و همراه با خارش و سوزش باشد، می‌تواند ناشی از عفونت‌های قارچی واژن باشد.

  1. ترشحات خاکستری رنگ

ترشحات خاکستری رنگ، مایل به سفید، که معمولا با بوی بدی مانند بوی ماهی همراه است و یا همراه با خارش، سوزش و تورم واژن می‌باشد، می‌تواند ناشی از عفونت‌های باکتری واژن باشد که نیاز به بررسی و معاینه توسط پزشک دارد.

  1. ترشحات قهوه‌ای رنگ یا خونی

ترشحاتی با رنگ قهوه‌ای یا خونی اگر در زمان پریودی باشد و یا چند روز پس از آن باشد، معمولا طبیعی است و ممکن است ناشی از لکه بینی باشد. ولی در بعضی از موارد ممکن است ناشی از عفونت دهانه رحم، پولیپ دهانه رحم، سرطان آندیومتر و یا دهانه رحم یا حتی بارداری باشد.

  1. ترشحات چسبناک

این ترشحات زنانه که مانند سفیده تخم‌مرغ می‌باشند. ناشی از سیکل قاعدگی و دوره تخمک‌گذاری می‌باشند.

  1. ترشحات شفاف و آبکی

این ترشحات در مواقعی که همراه با درد، سوزش، خارش و یا بوی بد نباشند، کاملا طبیعی هستند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

  1. ترشحات شفاف و غلیظ

غلظت ترشحات بسته به این که در کدام دوره از سیکل قاعدگی باشید متفاوت است. این نوع از ترشح معمولا در نیمه دوم چرخه قاعدگی معمول است و اگر همراه با خارش و سوزش نباشد، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

  1. ترشحات زنانه سنگین

این نوع از ترشحات ممکن است ناشی از مصرف قرص‌های ضد بارداری، مقاربت زیاد و یا عفونت‌ها باشد.

در زمان برخورد با هرگونه ترشح مشکوک و یا همراه با علایمی مانند خارش، سوزش و یا بو، باید به پزشک زنان مراجعه کنید تا نوع آن به درستی مشخص و درمان مناسب با آن عفونت و باکتری به شما داده شود.

چند سوال بسیار مهم در خصوص بارداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *