اعتیاد به بازی های کامپیوتری

چطور از اعتیاد به بازی های کامپیوتری جلوگیری کنیم؟

اعتیاد به بازی های کامپیوتری

در انجام هر کاری، لذت بردن از زندگی همیشه باید در اولویت باشد، اگرچه ممکن است کارهایی که شما برای لذت بردن از زندگی انجام می‌دهید، در واقع زندگی شما را مختل کنند. بازی های کامپیوتری به منظور بالا بردن کیفیت زندگی و سرگرمی طراحی شده‌اند ولی برخی افراد ناخواسته دچار اعتیاد به بازی های کامپیوتری می‌شوند. گرفتار شدن در چنین شرایطی می‌تواند تاثیر مستقیم بر خواب و روند زندگی فرد بخصوص نوجوان بگذارد و زمان خواب، تکالیف مدرسه و کار او را تحت تاثیر قرار دهد. بیدار ماندن در طول شب برای اینکه چند مرحله یک بازی را به جلو ببریم، خود نوعی اعتیاد به بازی های کامپیوتری محسوب می‌شود.

چه زمانی عادات بازی کردن تبدیل به اعتیاد می‌شود؟ پاسخ به این سوال را هر کسی خودش بهتر می‌داند. لازم است زمان صرف کنید و به خودتان، روش زندگیتان و عاداتتان فکر کنید و روند زندگی خود را بررسی کنید.

تمامی تاثیرات منفی که جدیدا به سراغ شما آمده است را بررسی کنید

  • دردهای فیزیکی
  • کاهش توانایی‌های فیزیکی و ذهنی
  • کاهش زمان تولیدی و مفید که به زمان مدرسه و یا کار کردن شما لطمه زده است
  • سطح نمرات در مدرسه یا دانشگاه پایین آمده است
  • تغییرات نامنظم ظاهری
  • اضافه وزن به دلیل غذای نامناسب یا پرخوری عصبی

اقدامات مهم در جهت مبارزه با اعتیاد به بازی های کامپیوتری

تهیه لیست اولویت‌های زندگی

یک لیست از اولویت‌های زندگی خود تهیه کنید. نه آن‌هایی که قرار است در آینده انجام شوند، بلکه کارهایی را بنویسید که “باید” انجام شوند. اگر با اولویت‌بندی کارهای خود مشکل دارید و نمی‌توانید به خوبی تصمیم بگیرید، نگاهی به گذشته کارهای خود داشته باشید.

  • زمانی که کار مهمی داشتید، چطور برای انجام آن برنامه‌ریزی می‌کردید؟
  • زمانی که دوستانتان برنامه می‌گذاشتند تا همدیگر را ببینند، شما به آن‌ها ملحق می‌شدید یا ترجیح می‌دادید در خانه بمانید؟
  • زمانی که می‌خواستید تکالیف مدرسه و یا پروژه‌های دانشگاه را انجام دهید، آن را در اولین فرصت انجام می‌دادید یا تا دقیقه نود، زمان را هدر می‌دادید و به انجام کارهای دیگری مشغول می‌شدید؟

برای جلوگیری و یا نجات یافتن از بند اعتیاد به بازی های کامپیوتری، کافیست با خودتان مرور کنید که قبلا هر کاری را چگونه انجام می‌دادید و برنامه‌ریزی زندگی شما به چه صورت بوده است. این بازبینی به شما کمک می‌کند اگر کاری را در گذشته به درستی انجام نمی‌داده‌اید و خودتان متوجه نبوده‌اید، آن را عوض کنید.

تهیه لیست جدید

اولویت‌های خود را از لیست قبلی بررسی کنید. شما به دلیل بازی های کامپیوتری برای مدتی از انجام کارهای خود دور بوده‌اید. آیا هنوز هم کارهای قبلی برای شما اولویت محسوب می‌شوند؟ اگر پاسخ شما به این سوال، “نه” است، لازم است لیست قبلی را بازبینی کرده و مهم‌ترین‌ها را جدا کنید. لیستی تهیه کنید و اولویت‌های جدیدی به آن اضافه کنید.

به سرگرمی دیگری فکر کنید

درست است که بازی های کامپیوتری بسیار جذاب و سرگرم کننده هستند ولی فرض کنید که کامپیوتر در دسترس نداشته باشید. چه تفریحی می‌تواند برای شما جذابیت داشته باشد؟ برای مبارزه با اعتیاد به بازی های کامپیوتری لازم است تفریحات جایگزین دیگری پیدا کنید.

خودتان را مجبور به تغییر کنید

همیشه تغییر دادن شرایطی که به آن عادت کرده‌ایم بسیار سخت است. اگر می‌خواهید از اعتیاد به بازی های کامپیوتری رهایی یابید، باید خودتان را مجبور به تغییر کنید. بپذیرید که تغییر برای شما خوب است و می‌تواند شما را به موفقیت برساند. به انجام تغییرات پایبند باشید.

روز تعیین کنید

برای لیست اولویت‌بندی‌هایتان روز شروع تعیین کنید و نام آن روز را روز رهایی از اعتیاد به بازی های کامپیوتری بگذارید و حتما در روز یا روزهای تعیین شده، کارهای مربوطه را انجام دهید. ممکن است در ابتدا کمی سخت به نظر برسد ولی به مرور به این روند عادت خواهید کرد و به صورت خودکار کارها را انجام خواهید داد.

برنامه‌ریزی کنید

بدون برنامه‌ریزی هرگز موفق نخواهید شد. لازم نیست بازی کامپیوتری را به طور کلی از زندگی خود حذف کنید تا اعتیاد به بازی از بین برود. فقط کافیست ساعاتی را برای بازی کردن نیز در برنامه‌ریزی خود بگنجانید.

جای کامپیوتر خود را تغییر دهید

برای مبارزه با اعتیاد به بازی های کامپیوتری لازم است که کامپیوتر خود را به اتاق دیگری منقل کنید که دائما در آن نباشید. اگر در اتاق خودتان باشد، دائما به محض اینکه سرتان خلوت بشود، وسوسه می‌شوید که به سراغ بازی‌ها بروید.

کارهای دیگرتان اولویت دارد

طبق برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی کارهایتان آن روز را دنبال کنید و همه کارهای خود را به ترتیب انجام دهید. پس از آن می‌توانید به سراغ کامپیوتر خود بروید و بازی یا هر کار دیگری که دوست دارید، انجام دهید. برای مبارزه با اعتیاد به بازی های کامپیوتری لازم است به خودتان وفادار باشید و برنامه‌‌ریزیتان را با جدیت پیگیری کنید.

زودتر به رختخواب بروید

سعی کنید هر شب چند دقیقه از روز قبل، زودتر به رختخواب بروید. عموما افرادی که دچار اعتیاد به بازی های کامپیوتری هستند، به دیر خوابیدن و تا صبح بیدار ماندن، عادت دارند. زود خوابیدن برای این افراد بسیار دشوار است. بهتر است این افراد هر شب چند دقیقه زودتر از شب پیش به رختخواب بروند تا کم کم به زندگی عادی بازگردند.

علاقه‌مندی‌های خود را پیدا کنید

سعی کنید زمان تفریح خود را صرف کارهایی به جز بازی های کامپیوتری بکنید. عکاسی، ماهیگیری، ورزش، کتاب خواندن، فیلم دیدن، بودن در جمع دوستان، همه می‌توانند جایگزین مناسبی برای بازی های کامپیوتری باشند. یک سرگرمی خوب انتخاب کنید و به آن بپردازید تا از اعتیاد به بازی های کامپیوتری رهایی یابید.

با دوستان خود بیرون بروید

گذراندن وقت با دوستان نه تنها می‌تواند از اعتیاد به بازی های اینترنتی شما را رها کند، بلکه می‌توانید اوقات خوشی را با دوستان خود سپری کنید و با به اشتراک گذاشتن افکار و ایده‌ها، به پیشرفت یکدیگر کمک کنید. تعاملات اجتماعی یک راه بسیار خوب در رشد شخصیتی افراد محسوب می‌شود.

تا رهایی از اعتیاد به بازی های کامپیوتری، گام‌های ذکر شده را ادامه دهید

گام‌های ذکر شده را تا جایی ادامه دهید که زمانی که یک بازی کامپیوتری انجام می‌دهید، دیگر برنده یا بازنده شدن برای شما مهم نباشد و فقط جنبه سرگرمی بازی برای شما مهم باشد. اگر به این حالت رسیدید، مطمئن باشید که از اعتیاد به بازی های کامپیوتری رهایی یافته‌اید. همچنین از آنجا که به برنامه‌ریزی خود عمل کرده‌اید، اکنون دیگر در حال دنبال کردن یک سبک زندگی جدید و مفیدتری هستید که شما را به موفقیت می‌رساند.

چطور بازی های آنلاین را با حفظ خونسردی انجام دهیم؟

چطور بازی های ذهنی انجام دهیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *