کنترل خشم ناشی از بازی کامپیوتری

چطور بر خشم حاصل از بازی کامپیوتری کنترل داشته باشیم؟

کنترل خشم ناشی از بازی کامپیوتری

گاهی یک بازی کامپیوتری می‌تواند بازیکن را عصبی و درمانده کند. خشم ممکن است در ارتباط با محتوای بازی کامپیوتری باشد و یا اینکه عوامل محیطی موجب تولید خشم شوند. ممکن است بازی بسیار هیجان انگیز باشد و افرادی که زمینه عصبی بودن را دارا هستند، سریعا واکنش نشان داده و خشمگین شوند. ممکن است برنده نشدن در مراحل بازی کامپیوتری موجب تولید خشم شود. یا ممکن است رقابت دو بازیکن منجر به بحث و در نهایت تولید خشم شود. غلبه بر خشم و رفتارهای عصبی کمی دشوار است. چندین استراتژی ساده جود دارد که می‎‌توانید به کار ببرید تا خشم حاصل از انواع بازی کامپیوتری را کنترل کنید.

در لحظه خود را آرام کنید

در لحظه خشم، کنترل یا دسته بازی را کنار بگذارید

قطعا شما مایل نیستید که به هنگام عصبانیت دسته بازی خود را بشکنید. بنابراین بهترین کار این است که به هنگام خشمگین شدن در حین انجام بازی های کامپیوتری دسته بازی را به آرامی روی میز یا زمین قرار دهید. سیستم خود را خاموش کنید و یا اینکه محل بازی را ترک کنید.

نشانه‌های فیزیکی خشم را بشناسید

شما ممکن است حتی پیش از خشمگین شدن و واکنش نشان دادن، نشانه‌های خشم را در خود داشته باشید. باید به نشانه‌های خود توجه نشان دهید و به آن‌ها آگاه باشید. ممکن است پس از مشاهده نشانه‌های زیر، از خود خشم بروز دهید:

  1. منقبض شدن عضلات و محکم شدن فک
  2. سر درد یا درد معده
  • افزایش ضربان قلب
  1. عرق کردن ناگهانی یا لرزیدن خفیف
  2. احساس سرگیجه

به خودتان استراحت دهید

اگر در حین انجام بازی کامپیوتری احساس خشم کردید، باید به خود استراحت دهید و برای مدتی هرچند کوتاه، از انجام ادامه بازی خودداری کنید. حواستان را به چیز دیگری پرت کنید تا به آن قسمتهایی از بازی که شما را عصبی می‌کنند، فکر نکنید. اگر برای خود زنگ تفریح ایجاد کنید، می‌توانید با چشمانی بدون خستگی و بدنی بدون تنش و فکری باز، به ادامه بازی بازگردید.

  1. با یک دوست تماس بگیرید
  2. برای خود یک وعده غذایی لذیذ درست کنید
  • آشپزخانه یا حمام و یا اتاقتان را مرتب کنید

بازی کامپیوتری را تعطیل کنید و بیرون بروید

اگر حس می‌کنید بازی کامپیوتری بیش از حد شما را عصبی می‌کند، محیط خانه را برای چند ساعت ترک کنید. بیرون رفتن از خانه یک روش بسیار عالی در آرام کردن خودتان است. برای تحت کنترل گرفتن خشم خود، باید زمان بازی کردن خود را مشخص کنید و بیشتر از یک مقدار مشخص برای بازی کردن، زمان صرف نکنید.

نفس عمیق بکشید

خشمگین شدن می‌تواند به راحتی میزان تپش قلب شما را بالا ببرد، زیرا شما می‌لرزید و تمام ماهیچه‌های شما درگیر است. با نفس کشیدن عمیق به راحتی می‌توانید بر این حالت‌های تشنج‌زا فائق آیید. اگر مدیتیشن بلدید، به هنگام خشمگین شدن با بازی کامپیوتری به خود استراحت دهید و حرکات مدیتیشن انجام دهید. آنقدر نفس عمیق بکشید تا مطمئن شوید کنترل خود را به دست آورده‌اید و به حالت عادی برگشته‌اید.

دلیل بازی کردن خود را هرگز از یاد نبرید

هرگز از یاد مبرید که برای چه هدفی بازی می‌کنید. شما بازی می‌کنید که حالتان خوب باشد و تفریح کنید، نه اینکه خشمگین شوید و خود را عصبی کنید. به محض عصبی شدن با بازی کامپیوتری باید به خودتان یادآور شوید که برای سرگرمی و تفریح بازی می‌کنید و نه به صورت جدی!

بازی کامپیوتری با محتوای خشن بازی نکنید

بازی‌های مهیج و خشن می‌توانند به راحتی شما را عصبی کنند. اگر مشکلات عصبی دارید حتی به مقدار کم، از مبادرت ورزیدن به بازی کامپیوتری خشن جدا خودداری کنید، حتی اگر این بازی‌ها به صورت گروهی باشند.

از بازیکنانی که شما را عصبی می‌کنند، دوری کنید

همیشه در بازی‌های تیمی، هم گروهی‌ها و یا بازیکنان تیم حریف ممکن است حرکاتی انجام دهند یا حرف‌هایی بزنند که شما را عصبی کنند. تا جایی که می‌توانید اینگونه افراد را نادیده بگیرید تا اعصابتان به هنگام انجام بازی کامپیوتری آسوده باشد.

اگر قادر به کنترل خشم خود نیستید، کمک بگیرید

گاهی خشم آنقدر شدید می‌شود که شما دیگر قادر به کنترل آن نیستید. اگر این اتفاق چندین بار تکرار شود و به هیچ عنوان قادر به کنترل آن نباشید، بهتر است از شخص دیگری که در این زمینه اطلاعات دارد، کمک بگیرید. حتما این کار را بکنید. اگر برای مدت طولانی نتوانید خشم خود را کنترل کنید، شما به مرور به یک آدم عصبی و خشمگین تبدیل خواهید شد که اطرافیان از او دوری می‌کنند. قطعا نمی‌خواهید به چنین شخصی تبدیل شوید و علت آن بازی کامپیوتری باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *