بازاریابی محتوا و افزایش فروش

چطور با بازاریابی محتوا فروش خود را افزایش دهیم؟

بازاریابی محتوا از سایر تبلیغات سنتی متفاوت‌تر است، زیرا به طور مستقیم محصول و یا خدمات شما را معرفی و تبلیغ نمی‌کند. در اصل، به صورت غیر مستقیم و با استفاده از محتواهای آموزنده متنی نظیر پست‌های بلاگ، مقاله‌ها و اینفوگرافیک و یا حتی محتوای صوتی یا تصویری متناسب با نیاز مشتریان، سعی بر ارائه محصول و یا خدمات دارد. اگر می‌خواهید بازاریابی محتوا را در استراتژی تجاری خود بگنجانید، برنامه‌ای برای طراحی و توزیع محتوای خود بنویسید.

پیش از هر چیز، نیازهای مشتریان خود را در نظر بگیرید و مشخص کنید که محتوای تولید شده، چطور به آن‌ها کمک خواهد کرد. پس از تولید محتوا باید آن را توزیع و تبلیغ کنید تا مخاطبان را ترغیب به حمایت و در نهایت خرید محصول و یا خدمات خود نمایید.

استراتژی بازاریابی محتوا

 • ایجاد برنامه کسب و کار

انجام موثر بازاریابی محتوا نیازمند زمان، پول و مهارت است. لازم است پیش از شروع و اقدام به هرکاری، میزان بودجه خود را بررسی کنید. اگر با بازاریابی محتوا آشنا هستید، پس شروع کنید! در غیر این صورت لازم است متخصصینی در این زمینه استخدام کنید تا محتوای شما را به درستی و در جای مناسب و زمان مناسب منتشر کنند.

برنامه‌ای که طرح‌ریزی کرده‌اید، باید بر روی عواملی تمرکز داشته باشد که قرار است با بازاریابی محتوا به آن‌ها برسید.

 • شناخت نیازهای مخاطبین

بازاریابی محتوا زمانی موفق خواهد بود که محتواهای تولید شده دقیقا مخاطبینی را مورد هدف قرار دهند که به محصول مورد هدف علاقه‌مندند. برای مثال، برای علاقه‌مندان به مجله ماشین نمی‌توان مطالبی در خصوص آشپزی تولید کرد. این کار نه تنها کمکی به آن‌ها نخواهد کرد، بلکه موجب اعتراض آن‌ها نیز خواهد شد.

پیش از تولید محتوا لازم است در خصوص مطالبی که قرار است تولید کنید، کمی تحقیق و بررسی انجام دهید تا بدانید چه محتواهایی برای شما کاربردی‌تر خواهد بود. اگر شما تولید کننده خمیر دندان کودک هستید، احتمالا مخاطبین شما والدین هستند که به دنبال محتواهایی می‌گردند که مربوط به سلامت دهان و دندان فرزندشان است.

گزارشات صنایع مربوط به کسب و کار خود را بخوانید تا بدانید چه نکاتی را بیان می‌کنند و از چه زوایایی نیازهای مشتریان خود را بررسی می‌کنند. در این صورت چشم انداز بیشتری برای تولید محتوا خواهید داشت.

 • بیان داستان

محتوایی که تولید می‌کنید، نه تنها بر اساس نیازهای مخاطبین شماست، بلکه باید اهداف کسب و کار شما را نیز پوشش دهد. با فکر کردن به اهداف کسب و کار خود، محتواهایی را تولید کنید که به صورت داستان گونه مخاطب را جذب کرده و همچنین آن‌ها را ترغیب به خرید محصول شما بنمایند. برای مثال، اگر تولید کننده کرم ضد آفتاب هستید، لازم است تا محتوایی تولید کنید که از عوارض عدم استفاده از کرم مرطوب کننده برای پوست، نام ببرید. به صورت غیر مستقیم بیان کنید که استفاده از کرم ضد آفتاب چه فوایدی برای پوست دارد. اگر محتوای شما، به حد کافی قانع کننده باشد، مخاطب اقدام به خرید خواهد کرد.

یا در مثالی دیگر، اگر تولید کننده خودرو هستید، باید محتوایی را تولید کنید که ویژگی‌های خوب خودرو را بیان کنید و به مخاطب نشان دهید که در صورت داشتن چنین خودرویی با امکانات بالا، نه تنها رانندگی خوب، آسوده و مطمئنی خواهند داشت، بلکه تجربه مسافرت بدون دردسر را به دست خواهند آورد، خودرو کمتر خراب شده و وقتشان در تعمیرگاه‌ها هدر نخواهد رفت و همچنین هزینه سنگینی بایت تعمیر خودرو نخواهند داد. زمانی که مخاطب اینچنین محتوایی را مطالعه می‌کند، به خرید خودروی شما علاقه‌مند شده و به مشتری تبدیل می‌شود. بنابراین لازم است محتوا قوی باشد و به صورت غیر مستقیم محصول را تبلیغ کند.

 • انتشار و توزیع محتوا

زمانی که محتوایی تولید می‌کنید، اما آن را در جایگاه درستی منتشر نمی‌کنید، در حقیقت کار شما هیچ ارزشی نخواهد داشت. باید اطمینان حاصل کنید که محتوای شما به دست مخاطبین می‌رسد. لازم است بررسی کنید که مخاطبین شما در کدام پلتفرم، شبکه اجتماعی، وبسایت و غیره هستند. آن‌ها را پیدا کنید و بر اساس اصول، شروع به فعالیت کنید.

برای مثال، اگر محصول و یا خدمات شما چیزیست که در رابطه با نوجوانان و جوانان است، لازم است در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشید. اما اگر محصول شما مخاطبین مسن را پوشش می‌دهد، لازم است تا از طریق رسانه‌های مختلف همچون روزنامه، تلویزیون و رادیو فعالیت داشته باشید.

 • مستند سازی استراتژی بازاریابی محتوا

مکتوب کردن استراتژی بازاریابی محتوا شما را متمرکز نگاه می‌دارد و می‌توانید بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات، نتیجه دلخواه را بگیرید. لازم است همیشه نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • مخاطبین چه کسانی هستند؟ مخاطبین هدف را دنبال کنید.
 • چه نوع محتوایی نیاز دارید؟
 • مهارت تولید کنندگان محتوا
 • استفاده از ابزارهای آماری سئو در جهت ثبت آمارهای مروبط به محتوا، بازدید، بیشترین ساعت بازدید، زمانی که در وبسایت برای مطالعه محتوا صرف شده است، جنسیت مخاطبین، سن مخاطبین و …
 • تجزیه و تحلیل آمارهای بدست آمده توسط ابزارهای سئو
 • روش‌های توزیع و انتشار محتوا و عملکرد آنان بر روی مخاطبین

برای تولید محتوا بر اساس اصول و قوانین صحیح محتوا نویسی، این مطلب را مطالعه کنید.

تقویم محتوا چیست و چطور تقویم محتوا بسازیم؟

چطور تولید محتوا کنیم؟

چطور بازاریابی محتوا انجام دهیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *